Zapis rozmów lotu 50-55

Udało mi się zdobyć plik .mp3 z nagraniem fragmentów rozmów z czarnej skrzynki samolotu IŁ-62M „Tadeusz Kościuszko”, który 9 maja 1987 roku rozbił się w warszawskim Lesie Kabackim. Zginęły wówczas 183 osoby (wszyscy na pokładzie). Była to największa katastrofa w dziejach polskiego lotnictwa cywilnego. Niestety, nie posiadam informacji na temat źródła pochodzenia tego pliku.

Lot rozpoczął się o godz. 10.18. Po 23 minutach lotu, o godz. 10.41, gdy samolot znajdował się mniej więcej nad Grudziądzem, nastąpiła awaria jednego z silników.


pobierz (18 MB)

Dodatkowe informacje:

Polecam również rewelacyjną książkę Jarosława Reszki, pod tytułem „Cześć, giniemy! Największe katastrofy w powojennej Polsce” (lubimyczytac.pl, onet), która opisuje wszystkie najważniejsze katastrofy lotnicze, drogowe, kolejowe, wodne i budowlane, a także pożary, które stanowią kamienie milowe komunistycznej Polski.

Gdzieś tam po necie krąży plotka, nie wiem, czy nie fałszywa, że mechanik pokładowy, który zginął w katastrofie „Tadeusza Kościuszko” cudem ocalał wcześniejszej z katastrofy „Mikołaja Kopernika” (siedem lat wcześniej) — w ostatniej chwili zamienił się na dyżury ze swoim kolegą, który oczywiście w tej pierwszej katastrofie zginął. Można by rzecz, że kostucha nie rychliwa… ale tak na prawdę, to jestem zdecydowanie przekonany, że to urban legend i zupełna fikcja, dorobiona post factum.

Fotografia pochodzi z Wikipedii.

Ta strona jest obecnie w trakcie importu. Przenoszę posty z innych źródeł. Różne dziwne rzeczy mogą się tu dziać, dopóki ten proces się nie zakończy (a ta informacja nie zostanie usunięta).

Trwa import wpisów...